07. mai 2025
Vanvittig engasjement for 98 oktan E0 – Drivkraft Norge motarbeider

Engasjementet fra norsk kjøretøyhobby har nådd nye høyder! Høringen for forslaget om å unnta 98 oktan E0 fra omsetningskravet har resultert i en flom av innspill til Stortingets Energi- og miljøkomité. Omfanget er så stort at det spekuleres i om det kan være ny rekord i antall høringssvar på Stortinget. Midt i dette massive folkeoppropet for å bevare etanolfri bensin, står Drivkraft Norge helt alene med et negativt svar, og signaliserer nok en gang at de aktivt motarbeider kjøretøyhobbyens behov for forutsigbar tilgang på egnet drivstoff.
Det er ingen tvil om at saken om fremtiden for 98 oktan E0 engasjerer. Dokumentet med de skriftlige høringsinnspillene til Energi- og miljøkomiteen er på over 1800 sider, et tydelig tegn på den enorme mobiliseringen fra privatpersoner, klubber og organisasjoner over hele landet som kjemper for å beholde muligheten til å fylle etanolfritt drivstoff. Dette vanvittige engasjementet understreker viktigheten av saken for titusenvis av kjøretøyentusiaster. I tillegg til tusenvis av entusiaster har andre landsdekkende organisasjoner som bla. NAF, KNA, Norboat og MCF, samt flere titalls lokal og merkebilklubber levert solide høringssvar.
Drivkraft Norge – hoderystende mangel på konsekvensvurdering
I skarp kontrast til det nesten enstemmige flertallet av positive høringssvar, har Drivkraft Norge, bransjeforeningen for drivstoffselskaper, levert det eneste tydelig negative svaret til høringen (så langt AMCAR har fanget opp). Dette er dessverre ikke første gang denne organisasjonen aktivt motarbeider kjøretøyhobbyens krav om forutsigbar tilgang på etanolfri bensin, noe AMCAR tidligere har belyst (les mer på amcar.no: Drivkraft Norge - svar uten løsninger for etanolfri bensin). I sitt ferske høringssvar til Stortinget fastholder Drivkraft Norge sin posisjon: «Vi anbefaler ikke å holde 98-E5 utenfor omsetningskravet da målet med omsetningskravet er å redusere bruken av fossilt drivstoff ved økt bruk av bærekraftig biodrivstoff,» skriver de blant annet. Utslippene fra bruk av det begrensede salgsvolumet med 98 oktan i Norge er svært begrenset sett opp i mot fordelene. MDG argumenterer godt for akkurat dette i sitt bakgrunnsnotat for forslaget. Det forundrer oss derfor sterkt at Drivkraft Norges eneste argumentasjon i mot forslaget er nettopp hensynet til utslipp. Konsekvensene og samfunnskostnaden ved bruk av etanolbensin i kjøretøy og motorredskap som ikke tåler det nevnes overhodet ikke. Dette vitner dessverre om en organisasjon fullstendig blottet for evnen til å gjøre konsekvensvurderinger for samfunnet og sine medlemmers kunder. AMCAR mener dette er uholdbart og oppfordrer derfor Drivkraft Norge og deres medlemmer til å revurdere sitt syn.
AMCAR: Drivkraft Norge ønsker utfasing av etanolfri bensin
AMCAR mener høringssvaret fra Drivkraft Norge må tolkes som et tydelig signal om at de på sikt ønsker en fullstendig utfasing av etanolfri bensin i Norge. Drivkraft Norge argumenterer videre: «Alt fossilt drivstoff bør omfattes av omsetningskrav» og «Det å holde visse volumer med fossilt drivstoff utenfor omsetningskrav vil bryte med prinsippet om like vilkår for ulike drivstoffprodukter til samme formål. Det vil også bryte med formålet med omsetningskravet; at det samlede volumet med fossilt drivstoff skal reduseres ved at det erstattes med bærekraftig biodrivstoff.» Denne argumentasjonen levner liten tvil om deres agenda. For AMCAR og kjøretøyhobbyen er dette uakseptabelt. Tilgang til etanolfri 98 oktan er avgjørende for å bevare en rullende kulturarv, unngå tekniske skader på et stort antall kjøretøy, og for å ivareta beredskapshensyn.
Votering 12. juni – AMCAR jobber for flertall
Spenningen er nå knyttet til den videre politiske behandlingen. Votering over representantforslaget om å unnta 98 oktan E0 fra omsetningskravet er berammet til Stortinget onsdag 12. juni. AMCAR jobber utrettelig videre med å informere og påvirke de politiske partiene på Stortinget for å sikre et flertall for forslaget. Engasjementet fra grasrota, synliggjort gjennom den massive mengden høringssvar, er et viktig signal til politikerne om at dette er en sak som berører mange og som det forventes en løsning på. AMCAR vil berømme Johan Kristian Rud og Rasmus Hansson fra MDG samt Morten Stordalen og Frank Sve fra FrP som alle har vært sentrale i å løfte saken inn på Stortinget. AMCAR vil fortsette å kjempe for forutsigbar tilgang til etanolfri bensin for hele kjøretøyhobbyen i Norge. Følg med på amcar.no for videre oppdateringer i saken.